Sprzątanie to nie musi być wyzwanie

Prace związane z remontem albo wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg ma możliwość w najlepszym razie spowodować niezadowolenie lokatorów, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do uszkodzeń. Dlatego właśnie warto skorzystać z innowacyjnych urządzeń i stosować dobre praktyki.

Garść dobrych praktyk

Prace wykończeniowe lub remontowe wiążą się m.in. z czynnościami takimi jak: przygotowanie do malowania, malowanie, tynkowanie, szpachlowanie czy szlifowanie. Wszystkie łączy jedno – pozostawiają po sobie duże ilości pyłu. Wcześniejsze zabezpieczenie powierzchni nie zdaje się na kilka. Ażeby pozostawić obszar prac czysty, należy pamiętać o ważnej zasadzie. W pierwszej kolejności sprzątamy pomieszczenia na sucho. W specjalistycznej pracy raczej nie wystarczy zamiatanie. Użyteczny będzie odkurzacz.

Druga ważna zasada wiąże się z kolejnością czyszczenia powierzchni. Prace należy prowadzić, rozpoczynając od sufitu, poprzez górne partie ścian, aż do podłogi. Jedynie w ten metodę posiadamy pewność, że usuwane zanieczyszczenia nie przeniosą się na niższe, wyczyszczone uprzednio powierzchnie. Warto jednak pamiętać o dokładnym usunięciu kurzu i pyłu z podłogi, aby ten nie unosił się w trakcie zamówień wykonywanych na mokro.

Trudno wyobrazić sobie porządkowanie budynku bez zasadniczych akcesoriów, takich jak rękawice ochronne czy worki. Prócz tego liczy się dobór odpowiednich środków czyszczących, wyjątkowo gdy mamy do czynienia z podłogami drewnianymi o specyficznych wymaganiach.

Urządzenia powszechnie używane w firmach budowalnych

Czego jeszcze nie powinno zabraknąć w firmach budowlanych i remontowych, które porządkują teren inwestycji po zakończeniu prac wykończeniowych? Badanie Rynku Profesjonalnego Urządzeń Czyszczących przeprowadzone w kwietniu 2018 r. przez Ipsos dla korporacji Kärcher wykazało, że 70% firm budowlanych posiada na wyposażeniu odkurzacze do czyszczenia na sucho, 39% odkurzacze profesjonalne, 40% korzysta natomiast z urządzeń wysokociśnieniowych.

aż 79% przypadków odkurzacze zaawansowane pracujące na sucho i na mokro są wykorzystywane do czyszczenia pomieszczeń po stworzonych robotach. Jednakże urządzenia wysokociśnieniowe w nieomalże połowie przypadków pomagają w czyszczeniu maszyn, a 28% firm/spółek/korporacji czyści przy ich pomocy elewacje budynków.

Odkurzacze wyspecjalizowane – charakterystyka

Odkurzacze zaawansowane różnią się nie tylko tym, że prace przy ich użyciu mogą być wykonywane na sucho i na mokro. Niektóre małe firmy remontowe próbują obejść się bez ich posiadania, używając łatwy sprzęt – co najmniej odkurzacze domowe. Czy to bardzo dobry wybór? Niekoniecznie. Odkurzacze profesjonalne muszą poradzić sobie z dużą ilością pyłu np. klasy M, a nawet gruzem, co wymaga posiadania dużej mocy ssania, ale też systemów do oczyszczania filtrów. Z tych samych względów potrzebny jest także kilkudziesięciolitrowy zbiornik na zanieczyszczenia , a oprócz tego odpowiedni filtr. Nie wolno również zapominać o zasięgu odkurzacza, który jest wypadkową długości rur i przewodu. Tradycyjny sprzęt wymagałby ciągłego przepinania do kolejnych gniazdek, jeżeli już takie już działają na terenie inwestycji.

Firma Kärcher, rynkowy lider w produkcji odkurzaczy profesjonalnych dla branży budowlanej i wykończeniowej, proponuje przede wszystkim dwa urządzenia. NT 40/1 Tact Te L to model osiągający wydatek powietrza 74 l/s i podciśnienie 254 mbar ze zbiornikiem o pojemności 40 l. Urządzenie ma również przydatne przyłącze do elektronarzędzi oraz dodatkowo system oczyszczania płaskiego filtra Tact obsługiwanego za poradą pokrętła. Nowy Tact ma dwustopniową regulację intensywności oczyszczania filtra – Tact mini i Tact max.

Mocniejszym sprzętem jest z kolei model NT 65/2 Tact 2, który pracuje w oparciu o dwie turbiny, co przekłada się na wysoką moc ssącą. Każda z nich zaopatrzona jest w system Tact, dzięki czemu odkurzacz jest w stanie wyeliminować do 1000 kg drobnego pyłu (klasy A) z wykorzystaniem jednego filtra. Płaski falisty filtr Eco jest przystosowany zarówno do zbierania bardzo drobnego pyłu klasy M, jak również wody. Dzięki prywatnej budowie odkurzacz ma bardzo dużą powierzchnię filtracyjną, zachowując w dodatku kompaktowe wymiary. Odkurzacz posiada w wyposażeniu wąż spustowy ułatwiający wylanie wody ze zbiornika wprost do kratki ściekowej. Odkurzacz posiada 65-litrowy zbiornik z tworzywa sztucznego.

Urządzenia wysokociśnieniowe

Gdy prace wykończeniowe prowadzone są na zewnątrz, zanieczyszczenia w bardzo wielu sytuacjach pokrywają elewację budynku. Wtedy niełatwo wyobrazić sobie jej wyczyszczenie bez skorzystania z urządzenia wysokociśnieniowego. Strumień wody, temperatura i środki chemiczne to uniwersalny sposób na pozbycie się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Jakie urządzenia dla branży budowlanej i remontowej proponuje firma Kärcher?

HD 7/20 G to model, który nie podgrzewa wody, ale charakteryzuje się stosunkowo wysokim wydatkiem wody (700 l/h) i ciśnieniem roboczym 200 bar. Jego ogromną wielką zaletą jest silnik spalinowy, o ile w pobliżu nie ma źródła prądu. Model HDS pięć/15 U podgrzewa wodę do temperatury 80?C, dzięki czemu wydajność tłoczenia 450 l/h oraz ciśnienie robocze 150 bar powinny wystarczyć do pozbycia się zabrudzeń elewacji. HDS 7/16 C osiąga nieco wyższe parametry, a w trybie pracy eco!efficiency redukuje zużycie energii. Godną analizowania opcję dla większych firm stanowi HDS 10/20-4 M ze względu na wydajność tłoczenia 1000 l/h i ciśnienie robocze 200 bar, a również funkcję podgrzewania wody do nawet 155?C w trybie pary. Producent proponuje jako gratis do tego modelu odkurzacz NT 25/1 Ap, który również może przydać się w korporacji remontowej.

 

Dodaj komentarz