Co powinieneś wiedzieć o taśmach malarskich

Trudno sobie wyobrazić rozbudowane usługi malarskie bez fachowych narzędzi i sprawdzonych materiałów pomocniczych takich jak folie ochronne i taśmy malarskie. Taśmy ułatwiają pracę malarzom, służą do zabezpieczania stolarki i rożnych elementów przed zabrudzeniem farbą, pomagają także równo oddzielić sufit od ściany. Wielu malarzy przekonało się jednak że taśmy malarskie potrafią sprawić sporo kłopotów dosłownie profesjonalistom.

1. Kiedy ściągać taśmę malarską?

Taśmę malarską najlepiej ściągać po malowaniu kiedy farba na taśmie lekko podeschnie. Zostawiamy do wyschnięcia tylko te miejsca w których jest dość duża szansa na uszkodzenie świeżej powłoki W przypadku malowania farbami lateksowymi z użyciem taśm malarskich postępować należy troszkę całkiem inaczej. Fragment ściany przy taśmie zostawiamy do pomalowania na koniec. Malujemy „na gotowo” ścianę z zachowaniem adekwatnego czasu między malowaniami. Fragment ściany przy taśmie dwukrotnie domalowujemy podczas drugiego malowania całości. Taśmę ściągamy kiedy farba lekko podeschnie. Tym sposobem zapobiegamy zrywaniu świeżej farby razem z taśmą.

2. Taśma zerwała się razem z farbą?

No to jest problem. Uszkodzone fragmenty należy naprawić. Najlepiej gotową masą szpachlową i zostawić do wyschnięcia. Uprzednio miejsca w których farba odeszła, nierzadko razem z gładzią, trzeba ostrożnie przegruntować. Zrywanie taśmy z farbą znaczy zazwyczaj nieodpowiednie przygotowanie podłoża pod malowanie. Podłoże zapylone, brudne, nie gruntowane. Przy używaniu taś malarskich zalecamy gruntowanie wręcz na pozór czystych i stabilnych podłoży. Stare farby mogą być już wykredowane. Gruntowanie nie poprawi przyczepności głębszych warstw.

3. Farba podcieka pod taśmę malarską?

Podciekaniu farby pod taśmę najlepiej zapobiegniemy kiedy przemalujemy jej krawędź w miejscu styku kolorów. Przemalowujemy delikatnie tym samym kolorem farby na którym taśmę przyklejono. Farba i tak ma możliwość zdobyć się pod taśmę niemniej jednak będzie to kolor tła. Po wyschnięciu można już malować właściwym kolorem. Uszczelnianie taśmy w miejscu odcięcia barw akrylem nie jest dobrym pomysłem. Akryl tworzy gumowatą powłokę która potrafi zerwać się z taśmą. Akryl, dosłownie zamalowany będzie widoczny, jego faktura różni się od podłoża.

4. Taśma się nie trzyma?

Taśma nie klei się do brudnych, zapylonych powierzchni. Ramy okienne przed oklejaniem powinno się wytrzeć, niekiedy przemyć i odtłuścić. Nieprosto też przykleić taśmę do powierzchni wilgotnych i świeżo malowanych ścian.

pięć. Jaka taśma do odcinania sufitu?

Szersza niż narzędzie którym odcinamy kolor ściany od sufitu. Jeżeli już używamy do tego celu małego wałeczka to taśma 3,8 cm będzie odpowiednia.

 

Taśma malarska zrywa farbę

Idealnie równe oddzielenie barw i ściany od sufitu wymaga zastosowania taśmy malarskiej. Przy zrywaniu taśmy nierzadko razem z taśmą oderwie się fragment farby, jest to jeden z bardziej uciążliwych problemów związanych ze stosowaniem taśm. Taka usterka wymaga naprawy a często przemalowania całego pomieszczenia. Przyczyną zrywania farby nie jest zbyt mocny klej na taśmie niemniej jednak w znaczącej liczbie przypadków źle zrobione podłoże. Brak gruntowania przed malowaniem albo nawet przed położeniem gładzi szpachlowej sprawi na 100% zerwanie farby lub farby razem ze szpachlą pozostawiając głębokie dziury niemożliwe do poprawienia samą farbą. By uniknąć tego kłopotu trzeba za każdym razem gruntować pomieszczenia przed szpachlowaniem , a dodatkowo przed malowaniem priorytetowo kiedy zamierzamy użyć taśmy malarskiej. Stare wykredowane akrylowe powłoki malarskie trzeba delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym w całości albo w miejscach przyklejania taśm. Powłoka wykredowana pozostawia wyraźny kolorowy ślad na dłoni po przetarciu ściany w tym przypadku nie wystarczy gruntowanie.

Trudno zaradzić zrywaniu starej warstwy farby a nawet warstwy gładzi z nową warstwą przy ściąganiu taśmy, kiedy poprzedni malarz zaniedbał prawidłowe przygotowanie podłoża. Gruntowanie tego rodzaju podłoża jest konieczne przed malowaniem niemniej jednak nie zaradzi zrywaniu wcześniejszej powłoki.

 

Kiedy ściągać taśmę malarską po użyciu?

Taśmę maskującą powinno się ściągać gdy farba już wyschnie i nie trzeba już więcej malować, nie ma wtedy zagrożenia pobrudzenia ściany. Dobrze opracowane podłoże nie wymaga stosowania specjalnych taśm czy magicznych technik zrywania taśmy ze ściany. Zbyt późne ściąganie sprawi urywanie się taśmy w kawałkach a zdarza się, że pozostawanie kleju oddzielonego od papieru.

Malowanie farbami lateksowymi wymaga innej procedury. Poza zrywania farby spod taśmy dochodzi sposobność zerwania ze ściany fragmentu powłoki która została nałożona na taśmę. Mocna lateksowa powłoka z trudem równo oddziela się od taśmy dlatego lepiej jest ściągać taśmę ostrożnie, od razu po malowaniu. Pierwszą warstwę farby trzeba nakładać minimalnie nachodząc na taśmę, można farbę lekko rozcieńczyć by nie zrobić w tym miejscu grubej powłoki zakrywającej taśmę malarską.

Podciekanie farby pod taśmę

Używanie taśmy w celu oddzielenia kolorów farb na ścianie lub wyznaczenia pasów zazwyczaj kończy się niewiele efektywnymi zaciekami na linii przejścia kolorów.

Zacieki znacznie w mało znaczącej liczbie sytuacji tworzą się na ścianach bardzo gładkich malowanych natryskowo albo malowanych prawidłowo delikatnym nowym wałkiem. Na ścianie z widoczną wyraźną strukturą wałka bez wątpienia farba podcieknie pod taśmę. Zacieków można uniknąć wykorzystując łatwy zabieg.

Taśmę w miejscu granicy barw należy lekko zamalować kolorem tła, tym spod taśmy na którym zacieków nie powinno być. Farba zaciekająca po wyschnięciu uszczelni szczeliny pod taśmą a malowanie właściwym kolorem nie spowoduje już niespodzianki.

Stosowanie akrylu jako uszczelniacza nie jest dobrym pomysłem. Widać go na styku kolorów po pomalowaniu albo zrywa się razem z taśmą na krawędzi.

Klej z taśmy zostaje na zabezpieczanych przedmiotach

Dzieje się tak kiedy taśma zostaje zbyt długo na przedmiotach, dodatkowym czynnikiem powodującym szybsze oddzielenie się kleju od papierowej taśmy jest światło słoneczne. Proste żółte taśmy papierowe powinno się usuwać w tej samej chwili po malowaniu. Nie zawsze możliwe jest dość szybkie malowanie po przyklejeniu taśmy. W takiej okoliczności zalecane są taśmy PCV albo specjalne taśmy w znaczącej liczbie sytuacji w kolorze niebieskim przeznaczone do zabezpieczania stolarki okiennej. Taśmy plastikowe dobrze sprawdzają się na oknach i drzwiach, można je zostawić na dłużej, nie odklejają się same a poprzez to że są sztywniejsze linia wychodzi bardzo równa. Pozostały po ściągnięciu taśmy klej z łatwością można wyeliminować specjalnym zmywaczem lub rozpuszczalnikiem do farb akrylowych. Niektóre plastiki szczególnie kratki wentylacyjne, wyłączając okna PCV, nie znoszą traktowania rozpuszczalnikami. Szorowanie pozostałości kleju proszkami czy domowymi środkami czystości nie przyniesie pożądanego rezultatu, ma możliwość nawet uszkodzić powłokę lakierniczą okien.

Najdroższe taśmy malarskie są w marketach budowlanych

Taśmy malarskie w marketach budowlanych są dużo droższe niż w sklepach specjalistycznych z farbami i materiałami budowlanymi. Jest to sytuacja kiedy sprzedający korzysta na tym że majsterkowicz nie ma rozeznania w cenach drobnych materiałów uzupełniających dobrą pracę. W bardzo wielu sytuacjach zorientowany w cenach farb kontrahent nie orientuje się ile kosztują materiały dodatkowe w innych sklepach bo ceny farb są podobne. Ceny taśm w marketach są wyższe dosłownie kilkakrotnie od tych samych towarów dostępnych w sklepach specjalistycznych. Przy malowaniu sporego domu potrzeba choćby kilkunastu taśm malarskich do zabezpieczania okien, listw, drzwi i odcinania barw dlatego warto wstrzymać się zakupem tych materiałów. Firmy zajmujące się malowaniem zawodowo kupują taśmy ze sporym rabatem w sklepach z farbami. Profesjonalny malarz na podręcznym wyposażeniu posiada wypróbowane taśmy różnego rodzaju, nigdy nie wiadomo jakie wyzwanie czeka w kolejnym zleceniu.

Ceny taśm zależą od ich szerokości ale nierzadko nie warto zakupować najtańszych wąskich bo najprostszą linię łatwiej uzyskać używając droższą papierową taśmę o szerokości 5 cm niż taśmę o mniejszej szerokości.

Rodzaje taśm malarskich

Którą taśmę wybrać kiedy na rynku dostępnych jest tyle różnorakich taśm? Odpowiedz jest dość skomplikowana. W zależności od potrzeb. Zwykłe żółte papierowe taśmy są najtańsze i występują w rożnych szerokościach. Nadają się do szybkich prac, łączenia foli ochronnych na podłogach i meblach. Niestety pomiędzy tych taśm zdarzają się produkty niewyobrażalnie słabe, nie nadające się do oklejania bo zastosowany klej jest tak słaby że odkleja się w tym samym momencie po przyklejeniu. Z drugiej strony żółte taśmy na których klej jest tak mocny że zrywa farbę razem z tynkiem. Niektóre z tych produktów po rozwinięciu zwijają się w sprężynkę co uniemożliwia ich użycie na dłuższych odcinkach.

Niebieskie taśmy papierowe w większości wypadków są odporne na działanie promieni UV, zaleca się stosowanie na okna i drzwi , a dodatkowo tam gdzie trzeba pozostawić zabezpieczenie na dłużej. Są znacznie cieńsze niż taśmy PCV dzięki czemu dobrze nadają się do oddzielania kolorów farb na gładkich ścianach.

Niebieska taśma pewnej spółki ma tak dobrany klej, że trzyma się dość mocno różnych materiałów, nie pozostawia po sobie kleju i bez dylematu odrywa się po malowaniu. Wszystkie pożądane cechy w jednym produkcie.

Najważniejszą dużą zaletą taśm PCV jest to że nie nasiąkają farbą. Perfekcyjnie nadają się do zabezpieczania listw przypodłogowych , a oprócz tego stolarki okiennej. Taśmy PCV można z łatwością przerwać wzdłuż i taki wąski fragment nakleić w dość wąskie miejsce, bardzo trudno identyczny efekt uzyskać z taśmą papierową. Ze względu na grubość taśmy PCV nie będą dobre w wypadku malowania pasów na ścianie.

Taśma papierowa karbowana służy do oklejania elementów łukowych takich jak okrągłe okna czy sufity oparte o łukowe ściany. Jej właściwości są podobne do zwyczajnych papierowych taśm dlatego trzeba je stosować z dokładnością.

 

 

 

Dodaj komentarz